Centrum Archeologii Podwodnej

KontaktSzosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK
tel.: +48-56-611-2318
e-mail: pydyn@umk.pl
dr Mateusz Popek
tel.: +48-56-611-3989
e-mail: mpopek@umk.pl

Archeolodzy podwodni z UMK odkrywają tajemnicę zalanego portu w Pucku

Tajemnicze odkrycie i badania archeologów podwodnych w Pucku

archeologia; archeologia podwodna; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Port w Pucku Podwodne stanowisko archeologiczne w Zatoce Puckiej zostało odkryte w 1977 roku przez trójkę warszawskich licealistów. Chcieli oni znaleźć port kaperski (piracki) jednak trafili na coś znacznie ciekawszego. Od tamtej porty przez wiele lat prowadzone były tam badania archeologiczne. Stanowisko okazało się tak ogromne, że dopiero cztery dekady później udało się podsumować i opublikować badania.

Co archeolodzy podwodni znaleźli w wodach Zatoki Puckiej?

Po wielu latach zmagań archeologów okazało się, że pod Puckiem, nie istniał jeden port, a kilka. Zanim jednak statki mogły przybić do średniowiecznych nabrzeży, część zalewu była sucha i żyły tam społeczności epoki brązu. Gdy poziom wody się podniósł ok. IX - X wieku zbudowano pierwszy port. Pomosty, miały wtedy nawet 200 metrów długości i przybijały tam statki z całego Morza Bałtyckiego. archeologia; archeologia podwodna; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Port w Pucku

Czy ludzie opuścili port w Pucku?

Prawie dwieście lat później tuż obok powstał nowy zupełnie inaczej skonstruowany port. Być może stare zabudowania zostały porzucone. Nowy port był równie okazały i mógł pomieścić wiele statków. Został zbudowany najprawdopodobniej przez rodzinę Sobiesławiców, którzy dostali te ziemie od Bolesława Krzywoustego. Niestety w XX wieku podczas budowy toru wodnego, pozostałości tych konstrukcji zostały dramatycznie zniszczone i archeolodzy podwodni mają problemy z odtworzeniem tej fazy.

Archeologiczna łamigłówka

Tuż przy brzegu, w okolicach ujścia rzeki Płutnicy archeolodzy podwodni zarejestrowali pozostałości jeszcze jednej grupy pomostów, które nie pasowały do poprzednich dwóch portów. Udało im się wydatować je na XIII/XIV wiek. Być może to co naleziono to relikty stacji rybackiej nazywanej Trzęsawiskiem, nadanej klasztorowi oliwskiemu przez księcia Mściwoja II. archeologia; archeologia podwodna; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Port w Pucku

Podsumowanie ponad 40 lat badań archeologów podwodnych

Od czasów odkrycia wystających pali w Zatoce Puckiej, różne zespoły archeologów badały to miejsce. Powstało wiele publikacji na temat różnych aspektów tego miejsca jednak na podsumowanie trzeba było długo czekać. archeologia; archeologia podwodna; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Port w Pucku Udało się to pracownikowi Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu, który napisał książkę pt.:  "Średniowieczny port w Zatoce Puckiej w świetle badań archeologicznych". Znajdziecie tam podsumowanie pracy wszystkich zespołów archeologów podwodnych. Książkę oraz ebook można kupić TUTAJ. A jeśli nie macie czasu na czytanie polecamy krótki film dokumentalny:  
powrót