Skończyłeś liceum i nie chce Ci się iść na typowe studia? Nie planujesz zostać kolejnym trybikiem w korpofabryce? To może czas, byś został ARCHEOLOGIEM PODWODNYM.
NIE MUSISZ UMIEĆ NURKOWAĆ! Praca archeologa podwodnego to nie tylko nurkowanie, ale przygody, podróże, a przede wszystkim badanie tego, jak ludzie i morze współistnieli ze sobą przez tysiąclecia.
Kim jest archeolog podwodny
Archeolog podwodny to połączenie naukowca, nurka i geoarcheologa. Oczywiście nie trzeba być każdym z tych trzech. Archeolog podwodny to naukowiec zajmujący się badaniem i dokumentowaniem zabytków oraz śladów kulturowych znajdujących się pod wodą.Jego badania mogą dotyczyć zarówno zatopionych miast i osad, jak i wraków statków, mostów, grobów i innych obiektów historycznych.
Archeolodzy podwodni używają różnych technik i narzędzi, takich jak nurkowanie, roboty podwodne, sonary, magnetometry i kamery wysokich rozdzielczości, aby zlokalizować, zidentyfikować i dokumentować zabytki podwodne. Po odnalezieniu artefaktów i obiektów badacze podejmują działania mające na celu ich ochronę, dokumentację, badanie i konserwację.
Co dadzą Ci studia z archeologii podwodnej
Moduł archeologia podwodna ma przygotować Cię do pracy w światowych standardach i na każdym rodzaju akwenu. Jest to element programu studiów licencjackich na kierunku archeologia więc wcześniej uzyskasz wszelkie potrzebne umiejętności by z sukcesami pracować na lądzie.
W trakcie zajęć dowiesz się jak prowadzić badania podwodne. Poznasz historię ludzkości widzianą z perspektywy morza. Nauczysz się jak wykorzystać drony, modelowanie 3D w badaniach podwodnych, a jeśli zechcesz to zrobisz kurs nurkowania.
Kurs nurkowy
Żeby studiować archeologię podwodną, nie musisz umieć nurkować. Jeśli jednak chciał(a)byś się tej umiejętności nauczyć, nic nie stoi na przeszkodzie. Nasi wykładowcy to również instruktorzy nurkowania z wieloletnim stażem i co roku organizują dla studentów i studentek obozy szkoleniowe.
Ćwiczenia terenowe
Podwodne moduły na studiach archeologicznych na UMK to nie tylko teoria, ale również praktyki na legendarnej dla archeologów podwodnych wyspie Ostrów Lednicki. To miejsce, nazywane jest „Mekką” archeologii podwodnej. Znajdują się tutaj 3 średniowieczne mosty, prowadzące na wyspę, konstrukcje podwodne i niezliczone zabytki czekające na wydobycie. Dzięki temu jest to najlepsze miejsce do poznania tej fascynującej dziedziny.
Jak się zapisać
Aby móc uczestniczyć w zajęciach dotyczących archeologii podwodnej musisz zapisać się na studia na kierunku archeologia. Wszystkie potrzebne do tego informacje znajdziesz: TUTAJ
Akademickie Koło Badań Podwodnych
Akademickie Koło Badań Podobnych (AKBP) to przede wszystkim społeczność, która łączy młodych, ambitnych ludzi którzy chcą zostać archeologami podwodnymi. Wszystkich członków łączy pasja do podwodnej eksploracji i odkrywania śladów przeszłości. Członkostwo w AKBP otwiera przed studentami możliwość naukowego i osobistego rozwoju.
Co po studiach
Moduł archeologia podwodna i dodatkowe aktywności wokół tych zajęć dają wiele możliwości rozwoju. Nasi absolwenci pracują w ośrodkach naukowych, muzeach czy firmach komercyjnych. Zdobyte uprawnienia nurkowe pozwoliły części z nich na pracę jako nurkowie zawodowi czy instruktorzy nurkowania.
Lista zajęć na module archeologia podwodna:
- Archeologia podwodna basenu Morza Północnego i Bałtyku
- Archeologia podwodna basenu Morza Śródziemnego
- Archeologia podwodna strefy śródlądowej Europy
- Morska archeologia historyczna
- Muzealnictwo archeologii podwodnej
- Zarządzanie projektami w archeologii podwodnej
- Wybrane zagadnienia z archeologii środowiskowej
- Metodyka archeologicznych badań podwodnych