Centrum Archeologii Podwodnej

KontaktSzosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK
tel.: +48-56-611-2318
e-mail: pydyn@umk.pl
dr Mateusz Popek
tel.: +48-56-611-3989
e-mail: mpopek@umk.pl

Historia archeologii podwodnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Studia Lednickie XXIII)

W najnowszym numerze Studiów Lednickich ukazał się artykuł, który przedstawia historię archeologii podwodnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, która ma już ponad 40 lat. 

Od czego się zaczęło?

Wszystko zaczęło się od dwóch młodych naukowców Gerarda Wilke i Andrzeja Koli. Ich praca rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, kiedy uzyskali stopień doktora oraz pierwsze uprawnienia nurkowe, kładąc podwaliny pod budowę zespołu profesjonalnych archeologów podwodnych. W 1975 roku uczestniczyli w badaniach wraku W-5 Miedziowiec, a w latach 80. byli członkami ekspedycji podwodnych w Bułgarii oraz Turcji. W 1976 roku rozpoczęto szkolenie studentów archeologii w ramach Akademickiego Klubu Turystyki Podwodnej, który przekształcił się w Akademickie Koło Badań Podwodnych, obecnie jedno z najstarszych kół naukowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

archeologia, archeologia podwodna, UMK, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Mosty - wizytówka toruńskich archeologów podwodnych

Badania na średniowiecznych mostach w Bobięcinie stały się miejscem zdobywania doświadczeń przez młodych archeologów podwodnych. W 1981 roku powołano Pracownię Archeologii Podwodnej, a w 1985 roku przekształcono ją w Zakład Archeologii Podwodnej, którym kierował Gerard Wilke. W latach 90. zespół utrzymywał kontakty z niemieckimi ośrodkami naukowymi, prowadząc badania na pozostałościach mostów połabskich. Kluczowym momentem był rok 1982, kiedy rozpoczęto projekt badania podwodnego dziedzictwa kulturowego jeziora Lednica, co zaowocowało wieloma publikacjami i do dziś trwającymi pracami.

archeologia podwodna; archeologia; uniwersytet mikołaja kopernika w Toruniu; UMK

XXI wiek i nowe otwarcie

W 1999 roku Andrzej Pydyn dołączył do Zakładu Archeologii Podwodnej, a po przejściu A. Koli na emeryturę, w 2010 roku przejął kierownictwo nad zespołem. W 2015 roku został liderem ekspedycji na jeziorze Lednica, wytyczając nowe kierunki badawcze. Równocześnie zespół prowadził regularne prospekcje podwodne, odkrywając nowe stanowiska, takie jak Łodygowo i Nętno. W latach 90. zespół współpracował z badaczami z Niemiec i Litwy, eksplorując m.in. zamek w Troki oraz jezioro Płotele. Pod przewodnictwem Andrzeja Pydyna zespół miał również możliwość wykonania eksploracji w rejonie Morza Śródziemnego. W 2019 roku, w wyniku reorganizacji uczelni, utworzono Centrum Archeologii Podwodnej UMK, które kontynuuje badania i współpracę z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.

To tylko krótkie streszczenie naszej historii. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej cały artykuł znajduje się tutaj:  2024_Pydyn_Popek_Studia Lednickie_XXIII.

 
powrót