Cel projektu
W trakcie prac pogłębiarski w rejonie Zakrętu Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk odkryto zabytki archeologiczne. W związku z tym Instytut Morski przeprowadził skanowania hydroakustyczne, a zespół Narodowego Muzeum Morskiego zweryfikował potnecjalne obiekty. Zlokalizowano w wtedy pozostałości kaszyc czyli elementów konstrukcji dawnego portu. Celem projektu była dokumentacja oraz określenie chronologii odkrytych obiektów w celu ich późniejszego zabezpieczenia.
Przebieg projektu
Konstrukcje będące przedmiotem projektu zbudowane były w fomie nachodzących na siebie krzyżowo dużych belek tworzących kratownice, nazwaną kaszycą. Pierwszym etapem projektu było wykonanie wykopu sondażowego po zewnętrznej stronie takiej konstrukcji w celu sprawdzenia, jak głęboko w nawarstwieniach dennych się znajduje.


Efekty projektu
Projekt ten był doskonałym przypadkiem współpracy inwestorów, administracji o ośrodków naukowych w celu zachowania podwodnego dziedzictwa archeologicznego. Wypracowano kompromis pomiędzy potrzebami portu, a nauką. Dzięki temu zabezpieczono konstrukcje. Ponadto badania wykazały, że były one fragmentami falochronów XVI i XVII wieku. Wyniki tego projektu mogą być przyczynkiem do dalszych badań historii nowożytnego Gdańska.
Kierownik: Andrzej Pydyn
Zespół: Mateusz Popek, Krzysztof Kurzyk, Janusz Różycki, Paweł Litwinienko,
Współpraca: Narodowe Muzeum Morskie, Frog sp. z o. o.
