Centrum Archeologii Podwodnej

KontaktSzosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK
tel.: +48-56-611-2318
e-mail: pydyn@umk.pl
dr Mateusz Popek
tel.: +48-56-611-3989
e-mail: mpopek@umk.pl

Nowy program studiów magisterskich archeologia podwodna na UMK w Toruniu

Czy właśnie skończyłeś/-łaś licencjat i chciał(a)byś studiować coś niekonwencjonalnego? Jeśli tak, to nowy program studiów Archeologia stanowisk podwodnych i podmokłych jest właśnie dla Ciebie!

Pamiętaj: NIE MUSISZ UMIEĆ NURKOWAĆ!!! Program jest dla wszystkich, zarówno praktyków, jak i teoretyków, tych, co lubią się zamoczyć, i tych, co wodę obserwują z brzegu. Jeśli będziesz chciał(a), to nauczymy Cię nurkować, ale nie jest to obowiązkowe.

Studia magisterskie ze specjalnością archeologia podwodna na UMK w Toruniu to jedyne takie studia w Polsce. Spełniają też wszystkie wymagania aby UMK było w prestiżowym gronie Uniwersytetów uznawanych przez UNESCO UNITWIN, które oferują tego typu program na studiach drugiego stopnia.

Archeologię stanowisk podwodnych i podmokłych możesz studiować na studiach magisterskich na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Więcej informacji i link do rekrutacji znajduje się TUTAJ.

underwater archaeology; UMK; archeologia; AKBP; Akademickie Koło Badań Podwodnych; archeologia podwodna;

Czego będziesz się uczyć

Program studiów Archeologia stanowisk podwodnych i podmokłych przygotuje Cię do przeprowadzenia projektu archeologicznego. Nauczysz się badać nie tylko zalane stanowiska, ale również te znajdujące się na terenach podmokłych. Dostaniesz pakiet wiedzy teoretycznej na temat wraków i historii żeglugi tak, byś nie tylko umiał(a) wyeksplorować podwodne stanowiska, ale także wyciągnąć ze swojej pracy odpowiednie wnioski. W płytkiej wodzie na terenach podmokłych przyda Ci się wiedza o tym, jak ludzie żyli nad wodą, na wodzie i co tam budowali. Otrzymasz od nas tę wiedzę uzupełnioną o szeroki kontekst kulturowo-historyczny.

Jak zorganizować i przeprowadzić projekt archeologiczny

W bloku metodycznym nauczysz się, jak zaplanować i przeprowadzić projekt archeologiczny. Dowiesz się, jakie techniki wykopaliskowe  możesz stosować. Jeśli interesujesz się nowymi technologiami, to ten blok jest dla Ciebie! Nauczymy Cię korzystać z zaawansowanych technik dokumentacyjnych, takich jak GIS czy fotogrametria. Blok r został wzbogacony o zajęcia z palinologii, co pozwoli na poszerzenie Twoich horyzontów naukowych.

Wraki statków i historia żeglugi

W bloku żeglugowym prześledzisz historię żeglugi od starożytności do czasów współczesnych. Jeśli interesują Cię wraki statków, to te zajęcia są skierowane właśnie dla Ciebie. Wraki statków czy zatopione miasta portowe są jednym z podstawowych obiektów w badaniu historii żeglugi. Poznasz ich  mnóstwo.

Jak ludzie żyli nad wodą i na wodzie

W pradziejach i średniowieczu ludzie bardzo chętnie osiedlali się nad wodą lub wręcz budowali sztuczne wyspy. W tym bloku dowiesz się, jak i dlaczego powstawały osady nawodne. Nauczysz się, jaką rolę pełniły wyspy w kulturze Słowian i jak budowali oni mosty do nich prowadzące. Jeśli jest Ci bliska również ochrona środowiska, to na pewno odnajdziesz coś dla siebie na zajęciach o zatopionych krajobrazach.

Z kim będziesz miał zajęcia

Zajęcia prowadzone są przez praktyków i specjalistów w swoich dziedzinach. Każdy z prowadzących w ramach swoich zajęć oferuje autorski program. underwater archaeology; UMK; archeologia; AKBP; Akademickie Koło Badań Podwodnych; archeologia podwodna;

Kurs nurkowy

Żeby studiować archeologię podwodną, nie musisz umieć nurkować. Jeśli jednak chciał(a)byś się tej umiejętności nauczyć, nic nie stoi na przeszkodzie. Nasi wykładowcy to również instruktorzy nurkowania z wieloletnim stażem i co roku organizują dla studentów i studentek obozy szkoleniowe. underwater archaeology; UMK; archeologia; AKBP; Akademickie Koło Badań Podwodnych; archeologia podwodna;

Lista zajęć na specjalności Archeologia stanowisk podwodnych i podmokłych:

Cały program studiów magisterskich na kierunku archeologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu znajdziesz: TUTAJ

Zajęcia na II semestrze:

  • Praktyka badawcza oraz techniki dokumentacji stanowisk podwodnych
  • Metodyka i technika ochrony stanowisk podwodnych i podmokłych
  • Mikro- i makroszczątki roślinne i zwierzęce
  • Archeologia stanowisk podmokłych z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza

Zajęcia na III semestrze:

  • Żegluga i aktywność morska w prahistorii
  • Żegluga w średniowieczu i nowożytności
  • Budownictwo wodne w pradziejach i średniowieczu
  • Osiedla nawodne i przybrzeżne w prahistorii i średniowieczu
  • Archeologia zatopionych krajobrazów

Zajęcia na IV semestrze:

  • Żegluga i handel w świecie antycznym
  • Wyspy w krajobrazie przyrodniczo-kulturowym Słowian
  • Archeologia podwodna Nowego Świata
powrót