Centrum Archeologii Podwodnej

KontaktSzosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK
tel.: +48-56-611-2318
e-mail: pydyn@umk.pl
dr Mateusz Popek
tel.: +48-56-611-3989
e-mail: mpopek@umk.pl

Podsumowanie 2024 roku w Centrum Archeologii Podwodnej UMK

To był bardzo ciekawy rok dla członków Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu. Spędziliśmy mnóstwo czasu pod wodą, ale także przy komputerach dzielnie obrabiając dane i publikując nasze wyniki badań. Odwiedziliśmy cztery kraje gdzie wspomagaliśmy naszych partnerów i prezentowaliśmy swoje osiągnięcia na konferencjach. Nie zapomnieliśmy też o rozwoju nurkowym zarówno swoim jak i naszych studentów. To był wspaniały rok i zapraszamy na jego podsumowanie.

Jezioro Lednica

            To nie nowość, że najważniejszym projektem w 2024 roku były badania jeziora Lednica. Tym razem jednak sami byliśmy zaskoczeni tym co odkryliśmy i jakie to będzie miało konsekwencje. Przez to planowana na 6 tygodni ekspedycja przedłużyła się do równych 70 dni. Wracaliśmy niezwykle zmęczeni, ale podnieceni efektami. Przygotowujemy materiały i wkrótce podzielimy się swoimi odkryciami.

archeologia podwodna; underwater archaeology; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Współpraca międzynarodowa

            Nie opuściliśmy także naszych partnerów zagranicznych. Wczesną jesienią dołączyliśmy do ekipy Międzynarodowego Centrum Archeologii Podwodnej UNESCO w Zadarze gdzie jak w zeszłym roku pomagaliśmy im eksplorować wrak antycznego statku. Teraz na podstawie zebranych materiałów będziemy tworzyć rekonstrukcję wraku.

Zaraz po powrocie z Chorwacji nasz dyrektor Andrzej wyruszył do Australii gdzie razem z naszą partnerką Anną Kotarbą-Morley z Adelaide University badał najpierw Wyspy Toresa by później przenieść się w interior. Tam na środku kontynentu, wspólnie odkrywali pozostałości po aborygeńskich konstrukcjach rybackich.

archeologia podwodna; underwater archaeology; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

W tym czasie Szymon uczestniczył w projekcie kierowanym przez Harun’a Özdaş’a z Dokuz Eylül Üniversitesi w Izmirze. W trakcie projektu prowadzone były wykopaliska podwodne w antycznym porcie w Bozburun, a następnie zespół poszukiwał wraki statków u wybrzeży zachodniej Turcji.

Szkolenia

            Nie zapomnieliśmy także o szkoleniach. Jak co roku zorganizowaliśmy podstawowy kurs płetwonurkowania. Dzięki tym szkoleniom studenci mogą aktywnie uczestniczyć w naszych badaniach. Pamiętaliśmy również o podwyższaniu własnych kwalifikacji. Wiosną Mateusz zdobył uprawnienia kierownika prac podwodnych III klasy, a Szymon ukończył z sukcesem kurs nurka zawodowego III klasy.

archeologia podwodna; underwater archaeology; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Konferencje i artykuły

            Członkowie naszego zespołu udzielali się również na konferencjach naukowych. Dwukrotnie odwiedziliśmy Grecję gdzie najpierw w Kalamacie na dziewiątym Sympozjum ARCH_RNT  opowiedzieliśmy o budowie modeli 3D na bazie chmury punktów z sondy wielowiązkowej. Potem w Wolos na konferencji BCThubs Widening Big Blue Horizon przedstawiliśmy wyniki naszych zmagań z parametrycznym profilografem osadów dennych. Odwiedziliśmy również Uniwersytet w Zadarze. Tam podczas Ósmego Sympozium Archeometrycznego pokazaliśmy nasze metody georeferowania archiwalnej dokumentacji.

archeologia; archeologia podwodna; UMK; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

            Tegoroczne artykuły, które wydaliśmy to owoc współpracy z Łukaszem Janowskim, naszym partnerem z Instytutu Morskiego UM w Gdańsku. Skupiliśmy się w nich głównie na pokazaniu efektów łączenia hydrografii, metod geoprzestrzennych i archeologii podwodnej. Wszystkie nasze artykuły i linki do nich znajdziecie w zakładce: O NAS.

            To był bardzo ciekawy rok, który wiele nas nauczył. Teraz czas na nowy rok, nowe pomysły i projekty.

powrót