Dr hab. Andrzej Pydyn, prof. UMK, dr Mateusz Popek oraz student Szymon Mosakowski z Centrum Archeologii Podwodnej, UMK uczestniczyli w badaniach najstarszego wraku na świecie.
Jednostka przewożąca głównie sztaby miedzi została odnaleziona w okolicy miejscowości Kumluca, niedaleko Antalii w południowo zachodniej Turcji, a prace międzynarodowego zespołu koordynował prof. Hakan Oniz z Akdeniz University. Badania realizowano w trudnych warunkach na głębokości przekraczającej 50 m.
W całym basenie Morza Śródziemnego do dzisiaj odnaleziono trzy wraki z epoki brązu przewożące znaczny ładunek miedzi. Pierwszym z nich był wrak Gelidonya datowany na około 1200 lat p.n.e., drugim o 100 lat starszy to wrak z Uluburun. Natomiast wrak z miejscowości Kumluca można datować na XVI a może nawet XVII wiek p.n.e.
Wszystkie trzy wraki przewoziły najprawdopodobniej miedź pochodzącą z Cypru. Nie jesteśmy pewni skąd pochodzili żeglarze kierujący tymi statkami. Natomiast wiemy, że statki z Gelidonya i Uluburun żeglowały w czasach gdy wschodnia część Morza Śródziemnego zdominowana była przez kulturę mykeńską, natomiast jednostka z Kumluca pływała jeszcze w wcześniejszym okresie, czyli w środkowej epoce brązu.
Statek ten żeglował na wiele wieków przed Homerem i na długo przed wydarzeniami przedstawionymi w Iliadzie i Odysei. Wrak z Kumluca zawiera w sobie historię poprzedzającą pojedynek Achillesa z Hektorem, a nawet upadek pałaców minojskiej Krety.
powrót